Kúrenie a údržba – základné pravidlá

IGNIS krby - kúrenie a údržba

Kúrenie a údržba – základné pravidlá

Správne kúrenie a údržba idú ruka v ruke s životnosťou krbu či pece. Pozrime sa na základné body, ktoré by ste mali dodržiavať.

  • Správna dávka dreva

Životnosť krbu, pece, sporáka alebo kotla závisí od dodržiavania stanovených dávok dreva výrobcom alebo kachliarskym majstrom. Najviac reklamácií a poškodení vzniká práve kvôli ich prekurovaniu vysokými dávkami dreva. Optimálnu dávku dreva na kúrenie je povinný stanoviť výrobca alebo kachliarsky majster v preberacom protokole.

  • Nespaľujte odpady

Nekúrte natieraným, impregnovaným drevom ani drevotrieskou, lebo ich splodiny poškodzujú životné prostredie aj ohniská, dymovody a komíny. Sú jedovaté a popol z nich nebudete môcť použiť v záhradách ako hnojivo!

Pri správnom horení a vlhkosti dreva ostáva ohnisko pri kúrení nezačmudené a unikajúci dym z komína nie je takmer vôbec vidieť. Všade, kde uvidíte čierny dym z komína, sa buď nekúri správne alebo sa nekúri vhodným palivom.

  • Správne zakurovanie

Pri zakladaní ohňa sa drevo najlepšie rozhorí vtedy, keď k nemu priteká vzduch zo všetkých strán. Preto drevo pred zapálením uložte do ohniska:

  1. na dva hrubšie klátiky po bokoch ohniska položíte naprieč nakálané polená hrúbky 10 – 12 cm;
  2. na ne dáte asi 0,5 kg tenších polienok (rozmery cca 4×4 cm, ideálne z mäkkého dreva)
  3. medzi ne vložte pevný voskový podpaľovač (dostupný v odborných predajniach).
  4. Papier pri rozkurovaní nepoužívajte, pretože z neho ostáva veľa popola. Od pevného podpaľovača, ktorý horí viac ako 5 minút, sa oveľa ľahšie zapália triesky a od nich polená.
  • Správna údržba skla

Žiaden žiaruvzdorný materiál, pokiaľ sa nejedná o produkt so špeciálnou priemyselnou aplikáciou, nie je odolný voči chemikáliám. Pod chemickou látkou rozumieme aj čistič určený na údržbu krbového skla. Tento čistič sa nesmie nikdy striekať priamo na sklo z dôvodu rizika zatečenia tejto chemikálie do dolnej časti tesnenia. Pôsobením chemickej látky totiž tesnenie stvrdne a stratí svoju funkciu pre pružné ukotvenie skla.

Naďalej tvrdíme, že najlepším čističom je vlhká utierka a popol. Je to ekologické, najlacnejšie a efektívne riešenie čistenia skla.

Kompletný návod na správne kúrenie a údržbu krbu alebo pece v PDF