Správne kúrenie v kachľovej peci či krbe

IGNIS KRBY správne kúrenie

Aj dokonale navrhnutý krb či kachľová pec nie je zárukou, že nebude škodlivý pre životné prostredie. Základom je správne kúrenie. Uvedomte si, že to, čo spaľujete, musíte aj dýchať. A toto ovzdušie tu zanechávate nie len pre vás ale aj pre vaše deti a ďalšie generácie.

Správne kúrenie v jednotlivých bodoch

Správnemu kúreniu sa treba naučiť. Pokiaľ budete dodržiavať našich desatoro správneho kúrenia, tak sa vám váš krb či kachle odvďačia príjemným teplom a menšími výdavkami na palivové drevo. Vo videu nižšie vám prinášame dobre mienené rady a tipy ako si predĺžiť životnosť vášho diela:

Teplovodný krb

  1. Základom je používanie vhodného paliva – palivové drevo (vlhkosť 10 – 15%) alebo brikety
  2. Správne naloženie dreva – Na spodok ukladajte pevné drevo, naň menšie polienka a triesky a pomedzi ne kúsky podpaľovača. Papier na iniciovanie ohňa používajte čo najmenej. Zostáva po ňom veľa popola. Rovnako sa vyhýbajte ropným produktom či tekutým podpaľovačom. Ideálnejším riešením je tuhý podpaľovač, ktorý si viete zakúpiť v špecializovaných predajniach.
  3. Správne zakúrenie „zhora“ – Vďaka iniciácii ohňa zhora skôr prehrejeme komín a tým zabezpečíme jeho správnu funkciu. Ako náhle si komín „uvedomí“ teplotný rozdiel, tak začne ťahať. Zároveň je to šetrné k životnému prostrediu. Pri tomto spôsobe zakúrenia vzniká menšie množstvo dymu a emisii. Podmienka je samozrejme suché drevo (do 20% vlhkosti – sušené dva roky) a spotrebič musí mať aj sekundárny prívod vzduchu.

Vo videu môžete vidieť postup ako správne zakladať oheň:

  1. Rozhorenie – klapka je otvorená na maximum
  2. Horenie – regulácia prívodu vzduchu klapkou na 50% 
  3. Dohorievanie
  4. Pahreba – klapku na prívod vzduchu do ohniska aj komínovú klapku postupne zatvárame aby sme predišli stratám tepla cez komín
  5. V prípade, že chcete ešte prikladať palivové drevo, tak neotvárajte dvierka počas horenia ale novú dávku ukladajte až na žeravú pahrebu

Pevne veríme, že si osvojíte pravidlá pre správne kúrenie a že si uvedomíte, že každý jeden z nás prispieva k tomu, v akom stave je naše životné prostredie. A tak začnite od seba a pri kúrení premýšľajte ekologicky so zreteľom na naše ďalšie generácie.

YouTube video

 

Counterfeit medicaments are putting the whole world at risk